آنچه باید در خصوص تنظیم قراردادها بدانیم

همچنان که می دانید اصولا برای انعقاد  یک قرارداد معتبررعایت یک سری از نکات حقوقی ضروری است که در صورت عدم رعایت هریک از آن ها ممکن است هیچ گاه قصد مشترک طرفین محرز نشود و نتیجه مطلوب حاصل نگردد یا این که حتی با پیگیری آن در مراجع قانونی ههم قادرنباشیم اراده باطنی طرفین در هنگام انعقاد قرار داد را اثبات کنیم بنابراین پیشنهاد میکنیم که قبل از امضاء هرتوافقی به موارد زیر توجه کنید و در صورت لزوم از وکلای متخصص در آن زمینه مشاوره بگیرید.

 

ابتدا به صورت مختصربه تعریف قانونی عقد میپردازیم

قرارداد یا عقد طبق ماده ۱۸۳ قانون مدنی عبارت است از اینکه: یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر تعهد به امری نمایند و مورد قبول آن­ها قرار گیرد.

بنابراین توافق دو یا چند نفر جزء اصلی تعریف قرارداد است. اصولاً می توانیم هرآنچه مدنظر داریم در قرارداد بگنجانیم تا اثر حقوقی موردنظر ما ایجاد شود.  با این کار می توانیم حتی بر خلاف قواعد تکمیلی که در قوانین پیش بینی شده توافق نماییم اما توجه داشته باشید که توافق برخلاف قواعد آمره از آن جا که با نظم عمومی ارتباط کامل دارد باطل و بلا اثر است.

قصد و رضایت درونی دو طرف بر انتقال مال یا انجام کاری برای وقوع یک قرارداد بسیار اهمیت دارد و زمانی که دو طرف با اراده آزاد بر موضوعی توافق کنند، ملزم به رعایت آن می­شوند و پس از آن در حق طرفین و افرادی که جانشین آن­ها می­شوند  نیز موثر است و نیاز به هیچ گونه تشریفاتی ندارد .نکته قابل اهمیت در خصوص اراده باطنی این است که قانونگذاربرای قصد و رضای طرفین اهمیت خاصی قائل شده به گونه ای که معامله فاقد قصد را باطل می داند و برای رضایت معیوب ضمانت اجرای عدم نفوذ معامله پیش بینی شده.

 

یک دیگر از شرایط اساسی و مهم برای صحت قرارداد اهلیت طرفین در زمان انعقاد قرارداد می باشد که بسته به اینکه طرف قرارداد ما شخص حقیقی است یا حقوقی شرایط احراز آن متفاوت می باشد.شرط اساسی دیگر که برای صحت قرارداد ضروری است معین بودن موضوع و مشروع بودن انگیزه طرفین از انعقاد آن قرارداد می باشد.

هر گاه عقد یا قرارداد فاقد یکی از چهار شرط فوق باشد، عقد باطل یا غیرنافذ می­شود. عقد غیرنافذ در حالت عدم نفوذ ، در حکم باطل است ولی با تنفیذ بعدی اصلاح­پذیر است.

با توجه به موارد فوق ذیلا نکات ضروری به صورت مختصر بیان می شود :

 

نکته اول : به عنوان قرارداد دقت کنید . عنوان قرارداد باید مشخص باشد چرا که هر عنوان خاص برای قرارداد ارکان و قوانین خاص خود را دارد.

نکته دوم :

به مشخصات طرفین قرارداد  دقت کنید . آدرس و شماره تلفن واگر به وکالت یا نمایندگی قرارداد تنظیم می کنند حتما باید در قرارداد ذکر شود.

نکته سوم : مبلغ قرارداد ، شیوه پرداخت ، محل اجرای تعهد و هزینه اجرای تعهد از قبیل هزینه تسلیم مبیع و… را به طور واضح و روشن و بدون ابهام مشخص کنید.

نکته چهارم : اگر شروطی ضمن عقد مدنظر دارید به شکل دقیق و روشن تنظیم کنید زیرا شروط ضمن عقد بخش مهمی از قرارداد است  که می توان در آن مانورهای بسیاری داد تا تضمینات مناسب جهت اجرای قرارداد را پیش بینی کرد و همین طور شرایطی را که با وقوع آن ها، طرفین اختیار فسخ قرارداد را پیدا می کنند.

کلمات مندرج در قرارداد باید در معنای حقوقی خود به کار روند و به شکل غیرمبهم و روشن باشند. به طور مثال به هم خوردن معامله، خلل وارد شدن در معامله معانی مبهمی هستند و در قانون چنین اصطلاحاتی وجود ندارد. بهتر است از اصطلاحات دقیق حقوقی که در متن قانونی هم آمده استفاده شود.

نکته پنجم : مواعد و مدت قرارداد را کاملا واضح وروشن مشخص کنید .بهتر است به جای این که گفته شود یک ماه پس از فلان تاریخ، دقیقا محدوده شروع و پایان مهلت مورد نظر مشخص شود تا در هنگام تفسیر قرارداد مشکلی پیش نیاید.

نکته:عبارت یک ماه در قراردادها به معنی ۳۰ روز می باشد

نکته ششم:  برای تعهدات مندرج در قرارداد ضمانت اجرای متناسب تعیین کنید.

می توان ادعا کرد که قراردادی کامل است که در آن صحبت از ضمانت اجرا می شود معمولا در قرارداد ها ضمانت اجرا ها را در وضعیت های ذیل قرار می دهند :

الف )پیش بینی حق فسخ

ب ) دریافت خسارت

ج ) الزام به انجام تعهد

نکته هفتم : در خصوص خیارات تعیین تکلیف کنید

نکته هشتم : از اصالت اسناد و چک­هایی که طرفین رد و بدل می­کنند، اطمینان حاصل کنید.

نکته نهم:

در نگارش سند دقت کنید که قرارداد باید با خط خوش و خوانا باشد از نگارش کلمات روی همدیگر به نحوی که قادر به بازخوانی مطلب نشده و عقد را دچار ابهام کند، خودداری کنید؛ به خصوص در مواردی که از کاربن استفاده می­شود.

 

نکته دهم : در زمان خستگی ،تشنگی ، بی خوابی و اضطراری و بدون مطالعه دقیق بندهای قرارداد از امضا کردن خودداری کنید و ازسلامت روانی و بلوغ طرف قرارداد خود اطمینان حاصل کنید.

 

 

در نظر داشتن مطالب فوق گواه پیچیدگی و حساسیت امر و لزوم مشاوره از وکلای متخصص می باشد.خانه دادخواهی فرنود با سابقه ای درخشان و همراهی وکلای مجرب در زمینه امور قراردادها آماده همکاری وخدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.