الزام به تنظیم سند رسمی ملک

الزام به تنظیم سند رسمی ملک

الزام به تنظیم سند رسمی ملک :

گاهی اوقات بنا به دلایلی در هنگام خرید ملک امکان تنظیم سند رسمی ملک بنام خریدار ممکن نمی باشد در این موارد حتما” باید توجه داشت که در قرارداد فی مابین تعهد فروشنده به تنظیم سند رسمی قید شود و بهتر است برای آن زمان مشخص و مکان مشخص (دفترخانه معین) در قرارداد قید شود.

در این صورت طرفین متعهد به حضور در زمان معینی در دفترخانه مشخص شده می شوند. این یک تهعد دو طرفه است. تعهد به حضور در دفترخانه . در این صورت خریدار حتما” می بایست با حاضر کردن الباقی وجه قرارداد در دفترخانه حضور یابد در صورت عدم حضور فروشنده نیز درخواست صدور گواهی عدم حضور فروشنده نیز درخواست صدور گواهی عدم حضور از سردفتر نماید. وجود گواهی عدم حضور جهت اقدامات قانونی بعدی لازم و ضروری می باشد.

الزام به تنظیم سند رسمی ملک

همچنین در صورتی که فروشنده نیز به تعهدات خویش عمل نموده باشد و آماده انتقال سند ملک می باشد می بایست در دفترخانه مرضی الطرفین در زمان مقرر حاضر شود  و درخواست صدور گواهی عدم حضور خریدار را نماید.

حال اگر فروشنده حاضر به انتقال سند رسمی ملک نگردد، خریدار می تواند با اقامه دعوی الزام به تنظیم سند رسمی، در صدد مطالبه حقوق خویش برآید.

در مورد تقدیم دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی نکات حقوقی و قانونی بسیاری است که می بایست رعایت شوند.

طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی به تنهایی در خصوص املاکی که ۱– در رهن می باشند  و یا ۲- از طریق مراجع قانونی توقیف شده باشد و  ۳–  املاکی که دارای گواهی پایان کار و یا عدم خلافی نباشد، صحیص نیست و به نتیجه مطلوب نرسیده و منجر به صدور قرار دعوی می گردد. همچنین در دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی حتما” می بایست به طرفین مالک رسمی ملک اقامه گردد و سلسله ایادی نیز رعایت گردد.

جهت جلوگیری از تضییع حقوق قانونی شما و عدم مواجه با صدور قرارهایی همچون رد دادخواست و یا رد دعوی پیشنهاد می شود با وکلای مجرب و توانمند در ارتباط باشید و از وجود وکیل متخصص در دعاوی خویش بهره مند شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.