دسته چک صیادی

دسته چک صیادی

در کشور ما حجم زیادی از تراکنش های مالی از طریق تبادل چک انجام می پذیرد که نشان دهنده اهمیت بالای این سند تجاری در نظام اقتصادی است.

چک، وسیله ای برای جایگزینیِ پول نقد و پرداخت های نقدی می باشد، تا افراد در معاملات روزمره خود به جای پول از آن استفاده کنند. و می توان گفت چک ورقه ای با ارزش مالی است که معمولا برای خرید در حال و پرداخت مبلغ در آینده استفاده می شود.

دسته چک صیادی
دسته چک صیادی

 

با روند رو به رشد چک های برگشتی و مشکلات زیاد چک از جمله ضعف نظارت و کنترل بر فرآیند صدور چک و اتکا صرف به لاشه کاغذی چک و تقویت اعتبار و اطمینان به چک و افزایش ریسک معاملات و ایجاد ناامنی در فضای کسب‌وکار طی سال های اخیر تا حدی از اعتبار چک کاسته شده و برای جلوگیری از افزایش آن مجلس اصلاحات جدیدی را راه اندازی کرده است. در این راستا از مهم ترین راه های جلوگیری از افزایش چک های برگشتی راه اندازی سامانه صیاد از سوی بانک مرکزی است.

این امر باعث کاهش مخاطره پذیرش چک توسط ذینفعان شده و با افزایش مسوولیت صادرکنندگان چک اصلاح رفتاری را سبب خواهد شد.

با راه‌اندازی این سامانه ی صیاد یعنی سیستم یک‌پارچه صدور چک، اطلاعات چک به‌صورت آنلاین در دسترس متقاضیان است که امکان شناسایی و اعتبارسنجی را فراهم می‌کند. این سیستم باعث منحصربه‌فرد بودن چک و آنلاین بودن آن بدون در نظر گرفتن بانک صادرکننده می‌شود.

 

مزیت های صدور چک جدید

در سامانه صیاد امکان استعلام از پیشینه صادرکننده چک برای دریافت‌کننده وجود دارد که بزرگ‌ترین مزیت این چک ها کاهش آمار چک‌های برگشتی هست.

از دیگر مزیت های چک های جدید می توان به عدم ارائه دسته چک به افراد فاقد صلاحیت و دارای سوعملکرد اشاره کرد.

رفع مشکل چک های جعلی و کاهش مخاطرات جعل برگه چک و نیاز نداشتن به جابجایی چک، هزینه کمتر، سهولت در اطلاع‌رسانی نقل و انتقال چک به صاحب چک و امنیت بیشتر و عدم امکان سرقت و مفقودی چک از جمله مزیت‌های چک الکترونیک است و سواستفاده از آن از دیگر مزیت ها خواهد بود.

 

تغییرات چک های جدید

صادرکننده چک باید مندرجات چک شامل تاریخ سررسید، مبلغ و اطلاعات هویتی ذینفع را علاوه بر اینکه در برگ چک درج می‌کند در سامانه صیاد نیز ثبت کند. همچنین ذینفع چک نیز هنگام دریافت برگ چک باید مندرجات آن را در سامانه صیاد، استعلام و با مندرجات برگ چک تطبیق دهد. اشخاصی که قصد انتقال چک را دارند نیز دیگر نیازی به پشت نویسی چک ندارند و باید اطلاعات هویتی ذینفع جدید را در سامانه صیاد ثبت کنند.

در انتقال چک، گیرنده چک برای انتقال به نفر دیگر باید به سامانه صیاد مراجعه کند، کدملی گیرنده جدید را در سامانه صیاد ثبت کند. گیرنده جدید نیز باید به سامانه صیاد مراجعه کند و از صحت کدملی خود که در سامانه صیاد درج شده، اطمینان حاصل کند و آنگاه چک را تأیید و دریافت کند.

بر روی این چک‌ها که به رنگ صورتی و بنفش است عبارت ((کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است)) درج شده است. لازم به ذکر است چک‌های سابق طبق روال کارسازی می‌شوند.

تغییر دیگر در قانون جدید مربوط به زمان صدور چک است، در این مرحله علاوه بر اینکه در برگ چک اطلاعات گیرنده و اینکه چک بابت چه کار یا کالایی صادر شده است، باید نوشته شود، باید همین اطلاعات روی برگ چک از طریق اپلیکیشن تلفن همراه یا اینترنت بانک همان بانکی که در آن حساب جاری دارند و دسته‌ چک را از آن گرفته‌اند، وارد شود تا مجوز صدور از طریق بانک مرکزی صادر شود.

قانون جدید چک مربوط به سررسید چک‌ها است که زمان آن نباید بیش از سه سال باشد.

همچنین در تغییرات جدید قانون چک، برای هر فرد یک سقف اعتباری درنظر گرفته می‌ شود تا جمع چک‌هایی که صادر می‌شود از سقف اعتباری فرد صادرکننده چک بیشتر نشود.

سقف اعتباری براساس مولفه‌هایی چون وضعیت معیشتی فرد صادرکننده چک، حقوق و مزایای دریافتی و اموال و دارایی‌های او تعیین خواهد شد. مثلا اگر سقف اعتباری فردی ۲۰۰ میلیون تومان باشد و چکی به این مبلغ صادر کند دیگر اجازه صدور برگ چک جدید را تا زمان پاس شدن برگ نخست نخواهد داشت.

در این قانون اگر یک شخص دارای چک برگشتی باشد، در سامانه بانک عامل دیگر اجازه صدور برگ چک جدید به او داده نخواهد شد.

اگر چک در سامانه بانک ثبت نشده باشد آن چک پاس نمی‌شود، به همین دلیل گیرنده چک باید وارد سامانه بانک موردنظر شود تا این سامانه تأیید کند که برگ چک رد و بدل شده است.

 

نقل و انتقال چک های کنونی نیاز به ثبت در سامانه صیاد دارند؟

نقل و انتقال چک های جدید که از سال آینده توزیع خواهند شد، فقط از طریق سامانه صیاد امکان پذیر است، اما نقل و انتقال چک های کنونی به روال موجود امکانپذیراست و نیازی به ثبت در سامانه صیاد ندارد. چک‌های کنونی می توانند در وجه حامل نیز صادر شوند، اما گیرنده چک های با ظاهر و مندرجات جدید باید مشخص باشد و در سامانه صیاد ثبت شود.

چک‌های قدیمی تا آخرین برگ دارای اعتبار است و صاحبان دسته‌چک‌های قدیمی می‌توانند از آن استفاده کنند. با وجود این، اگر خواهان دریافت دسته‌چک‌های صیادی هستید، می‌توانید به شعب بانکی مراجعه کنید و دسته‌چک‌های قدیمی خود را تحویل دهید و دسته‌چک صیادی دریافت کنید.

علاوه بر این، اگر تاریخ وصول چک طرح قدیمی برای سال آینده هم باشد، باز آن چک طبق روال پیشین نقد می‌شود و پشت نویسی چک‌های موجود برای انتقال، طبق روال قبلی ادامه دارد اما انتقال چک‌های جدید باید از طریق سامانه صیاد انجام شود.

تا چهاردهم فروردین ماه چک‌های قبلی کمافی‌السابق قابلیت پذیرش و پردازش دارند، اما از تاریخ ذکرشده لازم است افراد چک‌های جدید را از بانک‌ها مطالبه کنند.

در حال حاضر چک‌های فعلی امکان ثبت اختیاری در سامانه صیاد را دارند تا دارندگان این قبیل چک‌ها با روال ثبت و نقل و انتقال چک در این سامانه تا زمان اجباری شدن آشنا شوند.

اجرایی شدن قانون جدید چک و پس از الزامی شدن ثبت چک در سامانه صیاد، دارندگان چک برگشتی رفع سوء اثر نشده، نمی توانند در سامانه صیاد چک جدید ثبت کنند.

 

شماره چک یکتا

شماره یکتا، شماره اختصاصی هر برگ چک است که به گیرنده چک امکان می‌دهد تا تنها با یک پیامک از میزان اعتبار فرد صادرکننده چک مطلع شود. با پیامک شماره یکتا به شماره‌ای که اعلام می‌شود اطلاعات‌پایه فرد صادرکننده چک برای گیرنده چک ارسال می‌شود که مشکلات ناشی از صدور چک‌های بی‌محل را به حداقل می‌رساند.

 

چطور چک های صیادی را استعلام بگیریم

قبل از دریافت چک می‌توانید شناسه استعلام ۱۶ رقمی مندرج در چک‌های صیادی را به سامانه استعلام پیامکی بانک مرکزی به شماره ۷۰۱۷۰۱ پیامک کنید (شناسه استعلام ۱۶ رقمی *۱*۱) تا از وضعیت اعتباری صادرکننده چک از نظر تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی ثبت‌شده در سامانه بانک مرکزی اطلاع پیدا کنید. نکته مهم اینکه شناسه استعلام باید بدون هیچ‌گونه کاراکتر اضافی برای سامانه ارسال شود. استعلام چک‌ها از طریق پیامک با هزینه ۳۵۰ تومانی امکان‌پذیر خواهد بود.

در پیامک پاسخ، اطلاع رسانی به صورت رتبه بندی شده بر اساس یکی از رنگ های زیر اعلام می شود:

 

معنی رنگ نوشته شده در پیامک های چک های صیادی

وضعیت سفید: صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی بوده یا درصورت وجود سابقه، تمامی موارد رفع سوء اثر شده است.

وضعیت زرد: صادرکننده چک دارای یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت نارنجی:‌  صادرکننده چک دارای دو الی چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت قهوه ای: صادرکننده چک دارای پنج تا ده فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت قرمز: صادرکننده چک دارای بیش از ده فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

درصورتی‌که درخواست‌کننده استعلام قبل از تکمیل عملیات استعلام، اقدام به ارسال استعلامات متعدد کند، نتیجه ارسال‌شده مربوط به آخرین شناسه استعلام اخذ ارسال‌شده خواهد بود.
در خصوص اشخاص حقوقی فاقد شناسه ملی ثبت‌شده در پایگاه داده بانک مرکزی، امکان اخذ استعلام وجود نخواهد داشت. این موضوع در پیامک پاسخ با عبارت «شناسه ملی ….. قابلیت استعلام ندارد» اطلاع‌رسانی می‌شود.
در خصوص برگ چک‌های متعلق به اشخاص حقیقی دارای حساب مشترک، وضعیت اعلام‌شده مربوط به فرد دارای بالاترین مبلغ و بیشترین تعداد چک برگشتی از بین صاحبان حساب خواهد بود.

 

شرایط دریافت دسته چک صیادی جدید

فرد متقاضی دریافت دسته‌چک جدید با مراجعه به شعبه، ثبت اولیه درخواست صدور دسته‌چک را انجام می‌دهد و در صورت تأیید از سوی رئیس شعبه، درخواست او به‌منظور استعلام، به سامانه صیاد بانک مرکزی ارسال می‌شود. چنانچه فرد متقاضی دسته‌چک جدید ازنظر بانک مرکزی، واجد شرایط دریافت دسته‌چک باشد، درخواست او از سامانه صیاد به گروه صدور دسته‌چک به‌منظور شخصی‌سازی و چاپ چک ارسال و دسته‌چک جدید صادر خواهد شد.

 

مدارک لازم جهت گرفتن دسته چک صیاد

– کپی از کلیه صفحات شناسنامه

– یک قطعه عکس

_ ارائه کپی مدارک شغلی

_ ارائه کپی از مدرک محل سکونت و یا یک قبض از برق، گاز و یا آب و اگر مستاجر باشد باید اجاره نامه را ارائه دهد.

_ داشتن معرف

_ دسته چک و گرفتن آن

_ طبق بخشنامه بانک مرکزی، متقاضیان گرفتن دسته چک ابتدا باید شناسایی کامل شده باشند تا از هر سو استفاده ای از طریق چک ممانعت شود تا موفق به دریافت آن شوند.

جهت ورود به سامانه استعلام وضعيت اعتباری چک صيادی در سایت بانک مرکزی اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.