دعاوی سه گانه تصرف

دعاوی سه گانه تصرف
  1. رفع تصرف عدوانی
  2. رفع ممانعت از حق
  3. رفع مزاحمت

دعوا در صورتی از دعاوی تصرف شمرده می شود که موضوع حق منشأ آن، تصرفات قبلی خواهان، یعنی در اختیار داشتن عملی مال یا حق مورد نظر باشد. بنابراین در دعاوی تصرف، ادعای ذی حقی خواهان، مبتنی بر استفاده عملی و یا در اختیار داشتن شیء ، یا حق مورد نظر می باشد.

دعوی تصرف عدوانی

در دعوی تصرف عدوانی، مدعی در اثبات ذی حقی خود، تنها به تصرفات سابق خویش استناد می نماید و به حق مالکیت خود نسبت به ملک، که ممکن است وجود داشته باشد یا نداشته باشد، متمسک نمی شود. در حقیقت سند مالکیت در دعوای تصرف عدوانی، تنها اماره سبق تصرف است.

به موجب ماده ۱۵۸ قانون آیین دادرسی مدنی : دعوای تصرف عدوانی، عبارتست از : ادعای متصرف سابق مبنی بر اینکه دیگری بدون رضایت او مال غیر منقول را از تصرف وی خارج کرده است و اعاده تصرف خود را نسبت به آن مال درخواست می نماید.

شکست در دعوی تصرف عدوانی، مانع اقامه دعوی مالکیت نمی باشد.

در صورت اثبات تصرف عدوانی خواهان می تواند از متصرف عدوانی، در برابر ایامی که ملک وی را تصرف کرده است، درخواست اجرت المثل را نماید که با انجام کارشناسی توسط کارشناس رسمی دادگستری میزان اجرت المثل ایام تصرف مشخص می گردد. تبصره ماده ۱۶۵ قانون آیین دادرسی مدنی : در صورت تقاضای محکوم له، دادگاه متصرف عدوانی را به پرداخت اجرت المثل زمان تصرف نیز محکوم می نماید.

 

 

دعوی ممانعت از حق

دعوی ممانعت از حق عبارتست از : تقاضای کسی که رفع ممانعت از حق ارتفاق یا انتفاع خود را در ملک دیگری بخواهد. بنابراین اگر شخصی حق انتفاع یا حق ارتفاق در ملک دیگری داشته باشد مثلاً از مجرای آبی که در ملک مجاور ایشان قرار دارد، استفاده می کند حال مالک ملک مجاور مانع آمد و شد خواهان به ملک خویش گردد و ممانعت به عمل آورد، در نتیجه شخص می تواند دعوی ممانعت از حق علیه ایشان مطرح نماید.

 

دعوی مزاحمت

دعوی مزاحمت عبارتست از : دعوایی که به موجب آن متصرف مال غیر منقول درخواست جلوگیری از مزاحمت کسی را می نماید که نسبت به متصرفات او مزاحم است بدون اینکه مال را از تصرف متصرف خارج کرده باشد.

قواعد مشترک دعاوی سه گانه تصرف

  1. هر سه دعوی، غیر منقول اعتباری و دعوی غیر مالی محسوب می شوند.
  2. رسیدگی به این دعاوی تابع تشریفات آیین دادرسی نبوده و خارج از نوبت انجام می شود.
  3. رأی صادره بلافاصله به دستور مرجع صادر کننده، اجرا خواهد شد و درخواست تجدید نظر مانع از اجرا نخواهد شد.
  4. کسی که راجع به مالکیت یا اصل حق انتفاع و ارتفاق اقامه دعوی کرده است، نمی تواند نسبت به تصرف عدوانی و ممانعت از حق طرح دعوا نماید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان خانه دادخواهی تماس بگیرید.

 

دعاوی سه گانه تصرف
دعاوی سه گانه تصرف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.